Strona główna | Mapa serwisu | English version  
 
Radio
Porady > Jaki sprzęt wybrać? > Radio
Jakie radio wybrać?

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie czego oczekujemy od radia. Jakie ma mieć wymiary, jak często będziemy z niego korzystać, jak dobre filtry będą nam potrzebne.
Zaczynając od najniższej półki:
Nowe radia po niskich cenach przeważnie nie mają RF Gaina, są często kiepsko wykonane, mają słabe filtry. Takie radio wystarczy żeby zapytać o drogę kogoś kto jest niedaleko. Niektórym to wystarcza. Jeśli jednak często będziemy go używać i cenimy sobie komfort to należy poszukać czegoś lepszego.
Kolejna półka: radia z rf-gainem (nie dotyczy Cobry DX IV, która należy do poprzedniej kategorii).
RF Gain, czyli regulacja czułości odbiornika jest jedną z podstawowych rzeczy na jakie powinniśmy zwracać uwagę. Jeśli samochód mocno zakłóca lub jesteśmy w dużym mieście, gdzie bardzo dużo osób nadaje jednocześnie wystarczy zmniejszyć czułość i w ten sposób pozbędziemy się większości zakłóceń i słabych, dalekich stacji.
Dodatkowe funkcje, na które zwrócić uwagę:
FM, w Polsce mało się używa, a szkoda. Ten rodzaj modulacji jest bardziej odporny na zakłócenia, świetnie się sprawdza podczas jazdy kilku aut blisko siebie (warunek: wszyscy przełączają się na FM).
ASC - automatic squelch control. Nie trzeba ręcznie kręcić potencjometrem, radio dopasowuje poziom blokady szumów do poziomu zakłóceń. Dzięki temu słyszymy tylko rozmówców a szumy radio wycina. Często się zdarza, że radio wycina zbyt dużo i "szarpie" rozmowy, jednak można wszystko wyregulować w odpowiednim serwisie. Najmniej udane ASC jest w Johnny II i Harry II.
Wygodną rzeczą jest zmiana kanałów w mikrofonie o ile często przechodzimy na inne kanały.
Szybka 9 - do niczego nie potrzebna. Służby ratunkowe już nie nasłuchują tego kanału. Za to szybka 19 się przydaje.
PA - nadawanie przez głośnik zewnętrzny. Czy często będziemy chcieli przez niego upomnieć innego kierowcę lub pieszego? I czy on nas usłyszy? Te zewnętrzne tuby są raczej dość ciche.
Scan - sknowanie kanałów w celu znalezienia kogoś rozmawiającego. Raczej bajer.
DW - nasłuchiwanie na kanale 19 i innym wybranym. Radio co pół sekundy przeskakuje tam i spowrotem i zatrzymuje się tam, gdzie ktoś rozmawia.
Magiczny przycisk "F" w nowych Presidentach: służy do zmiany ustawień radia. Można przy jego pomocy dostosować radio do przepisów panujących w określonym kraju. Np. jadąc do Niemiec ustawiamy DE i radio przełącza się w "piątki" i ogranicza moc w AM do 1W.

Moje wybory wśród nowych sprzętów w zależności od ceny (allegro):
Intek M-110 Plus (ok. 230zł)
Uniden 520xl (ok. 300zł)
Intek M-490 (ok. 325zł)
President Walker (580zł)

All rights strictly reserved. © Łukasz Budziar 2007